General forsamling 2025

Posted on 2. feb 2025

d. 26. marts kl.19.00 i Klubhuset. Horsensvej 15 C

Dagsorden:

  1. Valg af dirigent
  2. Bestyrelsens beretning
  3. Regnskab fremlægges
  4. Ændring af selskabsstruktur fra I/S til a.m.b.a og deraf vedtægtsændringer
  5. Beredskabsniveau i tilfælde af strømsvigt eller anden
  6. Valg af bestyrelsesmedlemmer samt suppleanter. (Jan, Morten og Kurt)
  7. Valg af revisor og revisorsuppleant.
  8. Indkomne forslag
  9. Eventuelt

Forslag skal være Kurt H. Rasmussen i hænde senest d. 18. marts. 2025 (sendes via email til kontakt@langholtvand.dk)

Kom og deltag i generalforsamlingen samt hør om status på den vandkvaliteten og hvad vandværket gør.

Der vil selvfølgelige være mulighed for at stille spørgsmål.

Ændring af selskabsstruktur til a.m.b.a

Grundet ny lovgivning skal vandværket oplyse CPR-numre på samtlige andelshavere til SKAT. Det er et stort arbejde og GDPR tungt for vandværket, derfor stilles der forslag om at ændre selskabsformen til a.m.b.a, hvor der ikke er dette administrative krav.

Beredskabsniveau.

Beredskabsstyrelsen har udsendt anbefalinger til alle borgere omkring hjemmeberedskabet. Vandværkets forventning er at fastholde det eksisterende beredskab som ikke har drift under strømsvigt.

Takststigning i 2025.

Vandværkets takst for 2024 stiger med 0.50 kr til 5,40 kr. pr m3 samt den faste afgift stiger med 60 kr til 940 kr årligt. Dette er grundet stigninger på IT licenser, vandanalyser og ejendomsskat. De forventede udgifter til vedligehold på vandværk og ledningsnet fastholdes på samme niveau som 2024 da der er ikke planlagt større ændringer på vandværket i det kommende år.

Drikke vandet er stadig en kombination of oppumpet vand fra vandværkets boringer samt levering fra Vodskov for at minimere pesticid indholdet fra vores egne boringer.

Risiko for uvarslede afbrydelser i 2025.

Separat kloakeringen er nu overstået men historisk set så sætter jordlagene sig omkring vandledningerne i årene derefter, det indebærer fortsat risiko for uvarslede afbrydelser.

Vandværket og vores VVS gør hvad vi kan, for at generne for forbrugerne bliver mindst mulige.

Følg evt. med på vandværkets facebook side, hvor vi informerer så snart vi kender til afbrydelser.